Vyberte stránku

PODLAHY

Jak vybrat vhodnou podlahu

Iva Sehnalová, IS Interiér

26. Února 2018

Volba vhodné podlahové krytiny je jednou z Vašich důležitých rozhodnutí při stavbě či rekonstrukci. Není pouze bytovým doplňkem, který můžete kdykoliv vyměnit, ale věcí, která vám bude sloužit několik desítek let. Vhodná podlaha musí splňovat určitou odolnost v daných místnostech a zároveň komfort, který

každodenně oceníte.

V mnoha případech se volba vhodné krytiny rozhoduje již při tvorbě projektu stavby, aby nevznikaly případné výškové rozdíly mezi jednotlivými místnostmi.

Při rozhodování hraje roli jak praktičnost údržby, tak odolnost, ale i finanční náročnost.

Pokud se rozhodneme pro jednotnou podlahu v celém domě, je třeba brát v úvahu odolnost podlahy ve vstupní chodbě domu, vysoká frekventovanost v kuchyni a zároveň vlhké prostředí v koupelně.

Podlaha má velký vliv na celkovou atmosféru Vašeho interiéru.

Co je potřeba udělat před pokládkou podlahy

Abyste nemuseli podlahy měnit často, nejlépe vůbec, je třeba mít připravený pevný a rovný podklad. U novostaveb je většinou podkladem anhydritová podlaha, kdežto u starších domů a bytů je většinou podkladem špatný beton, v horším případě jen dřevěné prkna nebo parkety. U betonového podkladu je potřeba veškeré nerovnosti a případné lepidla od dřívějších krytin odbrousit, poté napenetrovat a vyrovnat samonivelační stěrkou do roviny, tím získáme pevný a kvalitní podklad. Pokud je opravdu podlaha jen z dřevěných prken, je třeba vše odstranit a podklad vybetonovat nebo vyrovnat podlahovými deskami. Stejně tomu je i u parket, pokud je nebudeme chtít opravovat.

Z jakých podlahový krytin můžeme vybírat

Poslední dobou nejoblíbenější a nejžádanější  podlahovou

krytinou je vinyl. Jedná se  o krytinu nové generace, vyrábí se zpolyvinylchloridu známého pod zkratkou PVC. Podlahu můžeme volně položit – plovoucím systémem nebo celoplošně lepit. Vinylová podlaha díky technologii získává mnoho podob, většinou je vyráběna v dřevěném dekoru nebo v dekoru dlažby. Povrh je odolný proti poškrábání a vlhkosti, je příjemný na došlap a má nízko kročejovou hlučnost. Při pokládce vinylové podlahy nevzniká mnoho odpadu, proto je efektivnější než PVC v tzv. rolích. Clickový systém je při použití odpovídající podložky možné pokládat i na dlažbu.

1. PU ochranná vrstva – chrání výrobek  a pro snadné čištění a údržbu

2. Nášlapná vrstva – zajišťuje vysokou odolnost,a je základem pro klasifikaci v příslušných oblastech použití

3. Dekorační fólie – dodává výrobku jedinečný design

4. Středová vrstva – dodává výrobku pružnost a stabilitu

5. Spodní vrstva – dodává produktu rozměrovou stabilitu

1. PU ochranná vrstva – chrání výrobek  a pro snadné čištění a údržbu

2. Nášlapná vrstva – zajišťuje vysokou odolnost,a je základem pro klasifikaci v příslušných oblastech použití

3. Dekorační fólie – dodává výrobku jedinečný design

4. Středová vrstva – dodává výrobku pružnost a stabilitu

5. Spodní vrstva – dodává produktu rozměrovou stabilitu

Další variantou je výše zmiňované PVC v rolích. Stejně jako vinylová podlaha má mnoho podob jak dřevěných dekorů tak imitaci dlažby. Její hlavní výhodou je snadná pokládka, většinou se vyrábí ve 2m, 3m a 4m šířkách rolí. Další výhodou je finanční nenáročnost a údržba.

Jak vinylové, tak PVC podlahy jsou vhodné na podlahové vytápění.

Neopomenutelnou variantou podlahové krytiny jsou plovoucí laminátové podlahy, které jsou stále častěji vnímány jako levnější varianta dřevěné podlahy. Jejich hlavní výhodou je velice snadná a rychlá montáž. Při rekonstrukcích je možné pokládat jak na hrubší beton tak i na dlažbu, zvolením vhodné podložky, která zlepší přilnavost k podkladu a zároveň sníží kročejovou hlučnost a vytvoří izolaci.  Nevýhodou těchto podlah je, že nejsou vhodné do vlhkého prostředí, tudíž se nedoporučují do vstupních chodeb, kuchyní a koupelen.

1.Overlay vysoce odolný proti oděru

2.Dekorační papír

3.Vodě-odolná nosná deska z přírodních dřevěných vláken

4.Protitah

5.Silenzio® podložka (jen u označených dekorů)

Jako nosné desky byly použity výlučně desky HDF třídy kvality E1.
Všechny papíry jsou impregnovány pryskyřicí

Mnoho lidí se přiklání k přírodní variantě, a to ke dřevuDřevěné podlahy se dělí na vícevrstvé dřevěné podlahy, masivní prkna a parkety.  Vícevrstvé dřevěné podlahy patří mezi plovoucí systémy podlah, které jsou svou stabilní konstrukcí vhodné na podlahové vytápění . Masivní podlahy vynikají svým neopakovatelným kouzlem . Díky široké nabídce si můžete vybrat svoji ideální šířku i tloušťku prken a v kombinaci s různými variantami přírodních olejů a vosků si vytvoříte podlahu vašich snů a představ.

Další přírodní variantou podlahové krytiny je přírodní linoleum, které je tvořeno ze lněného oleje, pryskyřice, dřevité moučky  a vápence. Přírodní linoleum vyniká širokou barevnou škálou, kterou získává díky přírodním pigmentům, které jsou zpracovány pod vysokým tlakem na jutovou textilií.  Varianta pokládky přírodního linolea je buď lepení nebo plovoucím systémem na HDF deskách.

Neopomenutelnou „přírodní“ podlahou je korek. Ten vyniká nejlepšími izolačními a akustickými schopnostmi. Korkové podlahy jsou nabízeny stejně jako přírodní linoleum ve variantách lepení nebo plovoucím systémem. Korkové podlahy jsou vhodné do vlhkých prostor.

Sdělte nám své představy, a my Vám je pomůžeme zrealizovat. Použijte kontaktní formulář níže, nebo nám zavolejte.

Zašlete nám poptávku

Sdělte nám své představy a my Vám je pomůžeme zrealizovat.

Mám zájem o ...

Vytvořilo studio NCMedia pro IS Interiér.